Sağlığınızı bozan ne varsa yazabilirsiniz...
GÖRÜŞLER için İletişim formunu doldurunuz.

18 Ocak 2019 Cuma
21:27
HAVA
DURUMU

 

  
Romatizmal hastalıklarda farkındalık
Romatizmal hastalıklar, eklem dışında böbrek, akciğer ve beyin gibi organlarda hasar yaratarak hastaların hayatını tehdit edebiliyor.
24.11.2018

Romatizmal hastalıkların erken teşhis ve tedaviyle kontrol altına alınabilmelerinin mümkün olduğu ancak hastaların çoğunun doğru hekime ulaşamadıkları veya hiçbir hekime başvurmadıkları belirtiliyor.
Türkiye Romatoloji Derneği ve Pamukkale Üniversitesi, Dünya Artrit Günü nedeniyle romatizmal hastalıklar konusunda farkındalığın ve buna bağlı erken tanı ve tedavinin önünü açmanın önemini vurgulamak amacıyla etkinlikler düzenledi.
Bu kapsamda yapılan toplantıda Pamukkale Üniversitesi Romatoloji Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Veli Çobankara bilgi verdi. Denizli Forum Çamlık’ta düzenlenen toplantıda, katılımcılar da konuyla ilgili merak ettikleri hususları sorarak bilgi aldılar.

Pamukkale Üniversitesi Romatoloji Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Veli Çobankara, romatizmal hastalıkların tedavisinde erken teşhisin önemini vurgulayarak şu bilgileri verdi:
“Eklem hastalıkları, hekime başvuru sebeplerinin en önemlilerinden biridir. Bu tür rahatsızlıklar oldukça sık görülmektedir. Buna rağmen hastaların çoğu doğru hekime veya hiçbir hekime başvurmamaktadır. Eklem hastalıkları zamanında müdahale edilmedikleri zaman hastalarda eklem hareket açıklığının kısıtlanmasına neden olarak hastalarda engelliliğe neden olmaktadır. Eklem hastalıklarının en önemlisi olan romatizmal hastalıklar, sistemik hastalıklar olup eklem dışında hayati önemi olan böbrek, akciğer ve beyin gibi organlarda hasar yaparak hastaların hayatını tehdit edecek durumlar yaşatabilir. Erken tedavi ile hastaların eklem ve eklem dışı bulguları kontrol altına alınabilir. Erken tedavinin başlanabilmesi ancak hastaların erken tanı alması ile mümkündür. Bu bağlamda hastaların bilgilendirilmesi erken tanı ve tedavinin önünü açacaktır.”

Romatizmal hastalıkların kontrol altına alınmamaları durumunda kalıcı hasarlar oluşabileceğini belirten Prof. Çobankara, genellikle 20-50 yaşları arasında ortaya çıkan ve kadınlarda erkeklere göre daha sık görülen romatoid artrit hastalığı ile daha çok genç erkek hastalarda görülen, genellikle omurga ve leğen kemiğindeki eklemleri tutan ankilozan spondilit hastalığı konusunda da bilgiler verdi.

Prof. Dr. Veli Çobankara artrit konusunda şunları söyledi:
“Eklemde ağrı olması artralji olarak tanımlanmaktadır. Eğer eklemdeki ağrıya iltihap bulguları, şişlik, ısı artışı eşlik ederse buna artrit denilmektedir. Artritler süresine göre akut ve kronik olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Akut artritler ailevi Akdeniz ateşi, gut artriti ve akut romatizmal ateş gibi kendini sınırlayan hastalıklardır. Ataklar kontrol altına alınmadığı zaman dokularda kalıcı hasar yapabilirler. Kronik artritler ise daha uzun sürede belirginleşip hastada kalıcı eklem hasarı yapabilirler. Ankilozan spondilit, romatoid artrit ve sedef ilişkili artritler kronik atritle seyreden hastalıklardır. Artritlerin erken tanınması için hastalarda farkındalık yaratmak gerekir. Bundan dolayı bu tarz hasta bilgilendirme toplantılarının yapılması önem arz etmektedir.”

Etkinlikte ayrıca özel eldivenler ve yelekler dağıtılarak katılımcıların, su şişesinin kapağını açmak gibi en kolay hareketleri dahi yapmakta güçlük yaratan iltihaplı romatizmal bir hastalık olan romatoid artrit ile ankilozan spondilit hastalığının nasıl hissettirdiğini deneyimleyerek bu hastalıkları daha iyi anlayabilmesi amaçlandı.

Bu haber 458 kere okundu.
    
Bu Habere Oy Ver :
Diğer Haberler
 • Sigara ömrümüzün dörtte birini alıyor - 13.01.2019 22:32:58
 • Göz seğirmesi - 26.12.2018 23:50:04
 • TÜSAP Sağlık Zirvesi yapıldı - 25.12.2018 13:01:16
 • Çocukları bekleyen tehlike: miyopi - 17.12.2018 16:01:57
 • Sindirim kanserleri zirvesi İstanbul'da - 07.12.2018 17:06:59
 • Türkiye'de 8 milyon HIV testi yapılıyor - 29.11.2018 11:29:38
 • TGD: Endoskopiyi eğitim alan yapsın - 26.11.2018 13:30:59
 • Türkiye'de Her üç kişiden biri obez - 26.11.2018 13:31:32
 • Önemli sorun: Antibiyotik direnci - 22.11.2018 15:34:25
 • Çocuğunuzun tiki varsa... - 21.11.2018 23:37:41
 • Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Anket | Künye | RSS | Reklam

  Copyright © 2009 Sağlıkta Gündem