19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız
Kutlu Olsun

22 Mayıs 2022 Pazar
10:23
HAVA
DURUMU

 

  
Oturarak çalışanların sağlık sorunları
Uzmanlar oturarak çalışanlarda sırt ve bel ağrıları, böbrek hastalıkları, kalp damar sorunları oluşma riskinin yüksek olduğunu belirtiyorlar.
30.7.2017

Masa başı çalışanlarda kas, eklem, dolaşım, sindirim gibi temel sistemlerde sağlık sorunları yaşama risklerinin yüksek olduğu ifade ediliyor. İşlerini oturarak yapanlarda görülen sağlık sorunları yeterli egzersizleri yapmamaktan, vücudun hareketsiz kalmasından kaynaklanıyor.

Hareketsizlik depresyon, böbrek hastalıkları, diyabet gibi sorunların oluşmasını tetikleyici etki yapabiliyor.

Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Programı Öğretim Görevlisi Dr. F. Tuğçe Şenberber, oturarak çalışanlardan görülen sağlık sorunları hakkında bilgi verdi ve bu sorunların ortaya çıkma risklerini en aza indirmek için yapılması gerekenleri anlattı.

PERFORMANS DA ETKİLENİYOR

“Gün boyu oturarak çalışıldığında bel ve sırt ağrıları başta olmak üzere, depsresyon, böbrek hastalıkları, diyabet, 2 kat fazla kalp krizi riski ve bel ve kalça ağrılarına davetiye çıkarılıyor. Birçok sağlık sorunun ortaya çıkması yanında bunlara bağlı olarak kişinin performansı da olumsuz etkileniyor.
Hareketsiz kalma nedeniyle uzun vadede ortaya çıkma olasılığı olan sorunların önüne geçmek mümkün olabilir. Çalışma ortamında ergonomi tavsiyelerine uyulması ile olası iş kazaları da önlenmiş olur.”

HANGİ İŞ GRUPLARI

“Sekreterler, çağrı merkezi çalışanları, öğrenciler, memurlar vb. çalışanlar uzun süre sabit pozisyonlarda çalışmak durumunda kalan başlıca çalışma gruplarıdır. Genellikle bir ofis çalışanının mesaisinin büyük çoğunluğu masasında bilgisayarı başında geçmektedir. Bu ofis çalışanın mesai bitiminde evine gittiğinde vaktinin büyük bir kısmını televizyon izleyerek veya bilgisayar başında geçirdiğini varsayarsak; uzun süre sabit pozisyonda durmaktan kaynaklı statik iş yükü sebebiyle boyun, sırt ve bel ağrıları yaşaması olasılığı çok yüksektir.”

UYGUN MASA VE SANDALYE SEÇİLMELİ

“Masa ve sandalyelerin kişiye özel ayarlarının yapılması, çalışma masasında sık kullanılan masaüstü araçların uzanma mesafesinde yerleştirilmesi gibi basit önlemleri içermektedir. Klavye, fare, yazı ve okuma alanı, dirsekler vücuda bitişik, eller açılmış durumda iken, dirseği masadan kaldırmadan çizilen yayın içinde olmalıdır. Sandalyenin de mutlaka ileri geri gidebilmesi, 360 derece dönebilmesi, yüksekliğinin ayarlanabilmesi, bel eğimini desteklemesi, sırt desteğinin ayarlanabilmesi ve oturma yüzeyinin yandan kalçalara baskı yapmaması gerekir.”

EKRAN BAŞINDA OTURANLAR

“Bilgisayarla çalışma sırasında ekranın yüksekliği ve uzaklığı boyun ve göz sağlığı açısından önem taşımaktadır. Monitörün tepe noktası göz seviyenizden daha aşağıda olmalıdır. Ekran kalitesinde düşüklük, bozuk renkler, titreme ve yansıma göz sağlığı açısından risk oluşturmaktadır. Monitöre uzaklık, görüntüye, ekran çözünürlüğüne, yazıların okunabilirliğine ve monitörün büyüklüğüne bağlıdır. Ortalama olarak göz-ekran uzaklığı en az kol mesafesi kadar uzaklıkta 60-70 cm olması tavsiye edilmektedir. Klavye mümkünse ekrandan ayrı ve hareketli olmalıdır. Klavye kullanımı sırasında bilekler düz ve birbirine paralel olmalıdır.”

OFİS EGZERSİZLERİ VE DİNLENME ARALIKLARI

“Ofis egzersizleri sabit pozisyonda uzun süre kalan vücudun ara dinlenmesini sağlamak için yapılmalıdır. Kısa süreli esneme hareketleri olarak da düşünülebilir. 20 dakika aralarla olmak üzere 10–15 saniye gözleri ekrandan ayırıp uzakta bir noktaya odaklanmalı veya gözler kapatılıp dinlendirilmelidir. Sık sık göz kırpma işlemi yapılmalıdır. Boynun öne, arkaya, sağa ve sola döndürülmesi; el, kol ve dirsekler kullanılarak esneme hareketlerinin yapılması; çalışma sürelerinde yaklaşık saatte bir oturulan yerden kalkılarak kısa süreli yürüyüşler yapılması hem vücuttaki ağrı oluşumlarının önüne geçilmesine yardım edecek hem de uzun süreli odaklanmadan kaynaklı mayışma ve uyuşuklukları önleyecektir.”

HAVALANDIRMANIN PERFORMANSA VE SAĞLIĞIMIZA ETKİSİ


“Çalışma ortamının sıcaklığı, havalandırmanın sağlanması, çalışan kişinin sağlığı açısından önemlidir. Özellikle doğru havalandırmanın sağlanamadığı çalışma ortamlarında klima altında kalan çalışanların bel sırt boyun bölgelerinde ağrıları artar, ofisin farklı bölgeleri farklı sıcaklıklarda olur. Bunun önüne geçmek için havalandırmanın sağlıklı yayılabilmesi amacıyla sabit üfleyen havalandırma sistemleri yerine hareketli veya döner başlıklı havalandırma sistemleri tercih edilmeli; sıcaklığın 18-23 derece aralığında ve nem oranının % 55 olması sağlanmalıdır.”

Bu haber 6861 kere okundu.
    
Bu Habere Oy Ver :
Diğer Haberler
 • Kalp krizinde 112'yi arama süresi uzadı - 30.9.2021 12:20:33
 • Kronik migrenle mücadele kampanyası başlatıldı - 28.6.2021 12:26:28
 • Korona virüs göz sağlığını da vurdu - 2.2.2021 11:44:17
 • Sağlık habercilerinden aşı haberi uyarısı - 27.1.2021 13:33:09
 • Yakın temaslılarda karantina süresi değişti - 9.12.2020 09:51:52
 • Korona virüs saç da döküyor - 9.12.2020 09:36:01
 • Yaşlanma karşıtı dermokozmetikler cilt kalitesini iyileştiriyor - 7.12.2020 15:38:41
 • Çocuklarda ateş ve halsizliğe dikkat - 7.12.2020 11:44:11
 • Covid salgını kadın iş gücünü azalttı - 7.12.2020 11:19:34
 • Göz sağlığı da online konuşulacak - 7.12.2020 10:44:31
 • Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Anket | Künye | RSS | Reklam

  Copyright © 2009 Sağlıkta Gündem