Sağlığınızı bozan ne varsa yazabilirsiniz...
GÖRÜŞLER için İletişim formunu doldurunuz.

23 Haziran 2024 Pazar
08:44
HAVA
DURUMU

 

  
Çocuğunuzun okul ayakkabısı
Eğer uygun ayakkabı seçilmezse ayak ağrısı ve sağlık sorunları ortaya çıkar.
18.9.2016

Okul hazırlıkları arasında kitap defter, giyim kuşam, çanta ve araç gereç ilk sırayı alıyor. Ayakkabı giyim kuşam arasında sıradanlaşıyor. İşin uzmanı ayakkabının sıradanlaştırılmaması gerektiğini belirtiyor.
Okul yollarında can sıkıntısına ve sağlık sorununa neden olmadan gidip gelebilmesi için çocuğunuza uygun ayakkabıyı seçmeniz tavsiye ediliyor.
Fulya Ayak Cerrahi Merkezi Kurucusu Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Selim Muğrabi, çocuklara okul ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

MİNİMUM 2 AYAKKABI ŞART

“Okula giden çocuğun minimum 2 tane ayakkabısı olması gerekiyor. Çünkü ayakkabının üst üste giyilmesi doğru değil. Üst üste ayakkabı giyme, ayakta havasızlığa, o da ayakkabının içinde oluşan bakteri ve mantara bağlı enfeksiyonların sayısının çoğalmasına yol açar. Ayakkabı içinde ayak şiştiği için aynı ayakkabı giyildiğinde, ayakkabı şeklini kaybeder. Şekli bozulan ayakkabı ile beraber ayağın içinde durmasını destekleyen nokta da bozulur. Bu da çeşitli ayak sorunlarına yol açar”

TOPUK DESTEĞİ OLAN AYAKKABI SEÇİN

“Çocuğunuzun giydiği ayakkabı yerle birebir temas etmemeli. Topuk desteği muhakkak olmalı. Klasik olarak 5 santim veya 2,5 cm topuk olması gerekir. Bu yükseklik içinde bir desteğin de olması şart! Desteğin yuvarlak ve geniş olması ideal. İç destek çocuğun sağa sola dönmesini engellemek için, ayağının altındaki topuk yüksekliği yaylanmayı sağlamak için gerekli. Ön taraftaki genişlik ayak parmaklarında şekilsel probleme yol açmayacak biçimde olmalı.”

AYAKKABI İKİ GÜNDE BİR DÖNÜŞÜMLÜ KULLANILIR!

“Ayakkabının 2 günlük bir rotasyonla dönmesi lazım. Ayakkabı sayısına göre gün aşırı da olabilir. Bir gün birini diğer günü öbürünü giymek gerekiyor. Yine eğer mümkünse bir spor ayakkabı olması çok önemli. Çocuklar sabahtan öğlene kadar ya da akşama kadar aynı ayakkabıyla olduğu için, çocuk eve geldiğinde muhakkak ayakkabıyı çıkartıp dışarı çıkmalı. Mümkünse o an duş alması çok önemli. Çocuğun ayağını havalandırması gerekir. Ayrıca ayakkabının da havalandırılmak üzere dışarda tutulması gerekir.”

AYAKKABIYI ÇOCUĞUNUZA DENETİP ALIN

“Ayakkabı çocuk ayakkabıcıya götürülerek seçilmeli. Çocuğun her iki ayağı aynı eşitlikte olmayabilir. Aynı beden giymeyebilir. Her iki ayağın ayakkabıyı denenmesi gerekir. Ayakkabıların tek tek denenip hangi basma noktasında sıkıntı olup olmadığı görülmeli. Ayakkabı alındığında ayakkabının önünde yaklaşık bir parmak boşluğun olmasına muhakkak dikkat edilmeli.”

YANLIŞ AYAKKABI=AYAK SORUNU

“Her şeyden önce desteksiz bir ayakkabı alındığında çocuğun ayağında basma kusuru varsa bu basma kusurunu desteklemediği için ayakkabı çocuğu kontrol etmeyecek ve çocuk içe veya dışa basmaya devam edecektir. Bu arada büyüme döneminde çocuklarda büyüme kıkırdaklarında ağrılar olur. En sık rastlanan şey topuk ağrısıdır. Çocuk eğer topuk desteği yetersiz bir ayakkabı giyecek olursa özellikle 8 ila 18 arası çocuklarda topuk ağrısı şikâyeti ortaya çıkar. Bu kötü ayakkabı kullanımından dolayıdır. Yine aynı şekilde ön tarafta yeteri kadar boşluk bırakılmayacak olursa, çocuklarda tırnak şekil bozuklukları ve tırnak batması ya da enfeksiyonları oluşur.”

ÇOCUKLAR EN ÇOK TOPUK AĞRISI ÇEKİYOR

“Ayakla ilgili okul çağ dönemindeki çocuklarda en sık görülen rahatsızlık topuk ağrısıdır. Çünkü büyüme kıkırdakları açıktır ve çocuklar sürekli hareket halindedirler. Yük sürekli topuklarına biner. Eğer desteklenmiş bir destekli ayakkabı kullanılmazsa topuk ağrısı en sık rastlanan problem haline dönüşüyor. Topuk desteği düzenlendiği anda ağrı ortadan kalkıyor.
İkinci en sık görünen problem aile farkında değilse düztabanlık. Çocuğun ayağında yüksek kavis varsa uygun ayakkabı alınmadıysa çocuklarda iç ve dışa basma ve buna bağlı gelişen bacak şekil bozukları ortaya çıkması da muhtemel. Çocukların özellikle ayakkabı almadan önce bir ortopedik muayeneden geçmesi ayak yapısının ne olduğunun öğrenilmesi ve ona göre tercih edilmesi artık rutin haline gelmesi gerekir. En önemli tavsiyem okul dönemine başlamadan önce çocukların ortopedik bir muayeneden geçmesidir.

BUNLARI BİLİN!

•    Çocuk spor yaparken giydiğini zorunlu olmadıkça günlük hayatta giymemeli.
•    Sporda giydiği ayakkabıyı dışarda giyecek olursa ayak bileğinde burkulma gibi problemlerle karşılaşabilir.
•    Tam tersi, günlük giydiği ayakkabı sporda giyilecek olursa çarpma gibi çeşitli cilt problemleri çıkar.
•    Yapılan spora göre ayakkabı seçilmeli.
•    Zıplamalı sporda; voleybol ve basketbolda kalın ve yumuşak tabanlı ayakkabılar, tenis ve koşmalı sporda atletizmde stabilize eden ayakkabılar dediğimiz topuğun etrafı sert malzeme yapılmış olan ayakkabıların kullanılması çok önemli.
•    Çocuklar çok hızlı büyüyorlar. Ayakkabılarını tercih ederken ilk başta ayakkabılar o parmak boşluğu nedeniyle çok boşmuş genişmiş gibi gelse de 6 - 7 ay içersin de ayak çok hızlı büyüyüp bir ayakkabı değişimi ihtiyacı olabilir bunun atlanmaması gerekiyor.

Bu haber 8589 kere okundu.
    
Bu Habere Oy Ver :
Diğer Haberler
 • "Devletin memuru yoksul olamaz" - 9.7.2023 15:14:07
 • Alzheimer nedir? Kimlerde görülür? - 10.9.2022 00:17:02
 • Kalp krizinde 112'yi arama süresi uzadı - 30.9.2021 12:20:33
 • Kronik migrenle mücadele kampanyası başlatıldı - 28.6.2021 12:26:28
 • Korona virüs göz sağlığını da vurdu - 2.2.2021 11:44:17
 • Sağlık habercilerinden aşı haberi uyarısı - 27.1.2021 13:33:09
 • Yakın temaslılarda karantina süresi değişti - 9.12.2020 09:51:52
 • Korona virüs saç da döküyor - 9.12.2020 09:36:01
 • Yaşlanma karşıtı dermokozmetikler cilt kalitesini iyileştiriyor - 7.12.2020 15:38:41
 • Çocuklarda ateş ve halsizliğe dikkat - 7.12.2020 11:44:11
 • Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Anket | Künye | RSS | Reklam

  Copyright © 2009 Sağlıkta Gündem