Sağlığınızı bozan ne varsa yazabilirsiniz...
GÖRÜŞLER için İletişim formunu doldurunuz.

2 Aralık 2021 Perşembe
05:47
HAVA
DURUMU

 

  
3 ameliyatla hayata döndüler
Hipoplastik sol kalp sendromuyla dünyaya gelen iki çocuk 3 aşamalı bir ameliyatın ardından sağlıklarına kavuştu. Ameliyat literatüre girdi.
16.12.2009

İZMİR-Hipoplastik Sol Kalp Sendromuyla dünyaya gelen 3 yaşındaki Damla ve 5 yaşındaki Volkan, geçirdikleri bir dizi kalp ameliyatının ardından hayatta kalan ilk çocuklar oldu.
EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Alp Alayunt, Hipoplastik Sol Kalp Sendromu (HLHS) ile doğan bebeklerde kalbin sol kısmının normal şekilde gelişmediğini, HLHS'ye sahip bir bebeğin bir dizi ciddi açık kalp ameliyatı geçirmeden yaşama şansı bulunmadığını belirtti.

3 AMELİYAT GEÇİRDİLER

Sendromun tedavisi için, ilki doğumun hemen ardından olmak üzere bebeğin 3 ameliyat geçirmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Alayunt, ''Hipoplastik Sol Kalp Sendromu'nun, çocuk kalp cerrahisi içindeki en komplike konular arasında yer alıyor. Bugüne kadar yaptığımız ameliyatlarda başarı elde edememiştik. Ancak son iki çocuk hastada ameliyatlarımız başarılı geçti. Bu başarıyla Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik'' dedi. Hipoplastik Sol Kalp Sendromu operasyonlarını geçiren Volkan Kara (5) ile Damla Döngeloğlu'nun (3) sağlık durumlarının iyi olduğunu bildiren Prof. Dr. Alayunt, şöyle devam etti:
''Türkiye'de kimse bu hasta çocukları yaşatmayı başaramamıştı. Ameliyatlar 3 aşamalıdır ve üçüncü aşaması da başarılı sonuçlanan ilk ameliyattan bahsediyoruz. Volkan, bizim ilk ameliyat ettiğimiz ve Türkiye'de operasyonun ilk aşamasından sağ çıkan çocuğumuz. Dört aylıkken ikinci aşamasını yaptık ve şimdi de üçüncü aşama ameliyatı yapıldı. Sıkıntı çıkmazsa önümüzdeki günlerde taburcu olacak. Damla ise üç aşamayı da tamamladı ve taburcu oldu. Ameliyatların biz kalp cerrahları açısından önemi, ameliyatın teknik olarak zorluğu, yoğun bakımın ve hastane olanaklarının optimal düzeyde olması ve personelin de fedakarlıkla çalışmasının gerektirmesi. Bu açıdan çok mutluyuz.''

ÇOCUKLAR TEK KALP ODACIĞI İLE YAŞAYACAK

Kalbin sol kısmının normal bir şekilde gelişmemesi nedeniyle hastaların ömürleri boyunca tek kalp odacığı ile yaşamak durumunda olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Alayunt, ameliyat olacak diğer çocukları da yaşatmayı ümit ettiklerini söyledi.
Ameliyatları gerçekleştiren EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Atay ise Hipoplastik Sol Kalp Sendromunun başarılıyla tedavi edildiği ABD'de bulunan merkezde dahi ölüm oranının yüzde 40 olduğunu belirtti.
Volkan Kara'nın doğumunun hemen ardından geçirdiği ilk ameliyattan sonra hayatta kalan ilk bebek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Atay, ''Volkan'ın son ameliyatını 3 Aralıkta gerçekleştirdik. Şu anda serviste ameliyat sonrası tedavisi devam ediyor. 5 Kasımda üçüncü ameliyatı geçiren Damla ise taburcu oldu ve ailesiyle İzmir'de yaşamını sürdürecek. Çocukların sağlığına kavuşmasından büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz'' dedi.

VOLKAN ARTIK GÜLÜMSÜYOR

Otomobil tamircisi eşi Serdar Kara (24) ile İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Dereköy'de yaşayan Ebru Kara, en büyük arzularının tek çocukları Volkan'ın yaşıtları gibi sağlıklı bir çocuk olarak evine dönmesi olduğunu söyledi.
Doğduğu günden bu yana rahatsızlığı nedeniyle güçsüz bir çocuk olan Volkan'ın çevresine gülen gözlerle bakmasından büyük mutluluk duyduklarını belirten Kara, ''Mutluluğumu anlatacak kelime bulamıyorum. İnşallah çocuğum bundan sonra çok daha sağlıklı olacak. Doktorlarımızın hepsinden Allah razı olsun'' diye konuştu.

Bu haber 20867 kere okundu.
    
Bu Habere Oy Ver :
Toplam 30 ziyaretçiden 5 puan
Diğer Haberler
 • Kalp krizinde 112'yi arama süresi uzadı - 30.9.2021 12:20:33
 • Kronik migrenle mücadele kampanyası başlatıldı - 28.6.2021 12:26:28
 • Korona virüs göz sağlığını da vurdu - 2.2.2021 11:44:17
 • Sağlık habercilerinden aşı haberi uyarısı - 27.1.2021 13:33:09
 • Yakın temaslılarda karantina süresi değişti - 9.12.2020 09:51:52
 • Korona virüs saç da döküyor - 9.12.2020 09:36:01
 • Yaşlanma karşıtı dermokozmetikler cilt kalitesini iyileştiriyor - 7.12.2020 15:38:41
 • Çocuklarda ateş ve halsizliğe dikkat - 7.12.2020 11:44:11
 • Covid salgını kadın iş gücünü azalttı - 7.12.2020 11:19:34
 • Göz sağlığı da online konuşulacak - 7.12.2020 10:44:31
 • Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Anket | Künye | RSS | Reklam

  Copyright © 2009 Sağlıkta Gündem