Kongreden ilaç sektörüne mesaj
"Bazı ilaçlardan kar elde edebilirsiniz ancak bizim için hayati önemi olan; özellikle kanser ilaçları gibi ilaçlarda sizler de fedakarlığa yaklaşın, hastalarımızı mağdur bırakmayın ve sağlık otoritelerimizle anlaşın."
4.11.2012 17:17:28

 Türk Hematoloji Derneği’nin düzenlediği 38. Ulusal Hematoloji Kongresi’nde ilaç üreticilerine de bir masaj verildi.
İlaca erişim konusundaki bir soruyu yanıtlayan Prof. Dr. İbrahim Haznedaroğlu şunları söyledi:
“Kan bilimi alanı fedakarlık gerektiren bir alandır ve bu alanda hakikaten paydaşlar gerekli fedakarlığı yapmaktadırlar. Gerek doktorlar, gerek hastalar, gerek bakanlık gerekse de SGK bu konuda fedakarlık göstermektedir. Bu anlamda da birçok ülkenin yapamadığını yapıyor. Ancak belirtmek isterim ki hematolog olarak birkaç alanda sitemimiz var: bizim iki grup ilacımız var, ilk grup ileri teknoloji gerektiren ilaçlar, bunu temininde bir sıkıntı çekmemekteyiz. Ancak bu ilaç ucuz bir ilaçsa maalesef bulamıyoruz.
Bu anlamda sektördeki paydaşlarımızdan olan ilaç üreticilerine sesleniyorum. “Bazı ilaçlardan kar elde edebilirsiniz ancak bizim için hayati önemi olan; özellikle kanser ilaçları gibi ilaçlarda sizler de fedakarlığa yaklaşın, hastalarımızı mağdur bırakmayın ve sağlık otoritelerimizle anlaşın”.

(NOT: 38. Ulusal Hematoloji Kongresi ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.)

 


www.sagliktagundem.com sitesinden 27.5.2020 18:10:44 tarihinde yazdırılmıştır.