Koronavirüse karşı göz hijyenine dikkat
Türk Oftalmoloji Derneği koronavirüsün gözlerden de bulaşabildiğini vurguladı, özellikle lens kullananların hijyene dikkat etmesini istedi.
18.3.2020 12:48:37

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), koronavirüsün ağız, burun ve gözlerden bulaşabildiğine dikkat çekerek  göz hijyenine özen gösterilmesi gerektiğini duyurdu.  Dernek  kontakt lens kullananların daha fazla dikkatli olmasını önerdi.

Türk Oftalmoloji Derneği Okuler Enfeksiyonlar Birim Başkanı Prof.Dr.Erdal Yüzbaşıoğlu “Bulaşma, solunum salgıları yoluyla gerçekleşiyor. Öksürük, hapşırık, gülme veya konuşma sırasında çevreye yayılan virüs, sağlam kişinin mukozalarına temas ediyor. Virüs, solumakla veya göz teması ile bulaşabileceği gibi ellerimizle ağzımıza, burnumuza ya da gözümüze dokunmak suretiyle de bulaşabiliyor” dedi ve ekledi:

  1.  Virüsün yüzeylerde yaşayabildiği dikkate alınarak, lens takarken eller yıkanıp kuruladıktan sonra hiçbir yere dokunmamalı, ıslak elle lense temas edilmemeli. Lens solüsyonları vaktinde değiştirilmeli, başkasının lensi deneme amacıyla da olsa takılmamalı,
  2. Gözlerin, en önemli üç bulaşma yolundan biri olduğunu asla unutmayalım; ellerimizin ağız, burun ve gözle olan temasını mümkün olduğunca keselim.
  3. Ellerimizin temiz olduğundan emin olunmadan asla ağız, burun ve gözlerimize dokunmayalım.
  4. Sık ve doğru şekilde, sabunla ve en az 20 saniye, parmak uçları, araları ve tırnak aralarını temizleyerek ellerimizi yıkayalım.
  5. Başkalarıyla iletişim halindeyken ‘sosyal mesafe’ denen bir metrelik mesafeyi koruyalım.
  6. Ağzımızda maske olması halinde dahi gözden bulaşmayı önlemek adına özenli davranalım.
  7. Kalabalık yerlerden uzak duralım.
  8. Hastalığın, şimdilik bilinen bir tedavisi ve aşısı olmadığı için bağışıklık sitemimizi güçlü tutalım. Bol C vitamini içeren gıdalar tüketelim, iyi ve dengeli beslenelim. Düzenli uykuya özen gösterelim."

 


www.sagliktagundem.com sitesinden 14.7.2024 01:22:33 tarihinde yazdırılmıştır.