Koronavirüs vaka sayısı 2 haftada 5 bin olabilir
Habertürk TV'de konuşan Medipol Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emin Akkoyunlu bir hastanın 400 kişiye bulaştırdığına, her ölümün de toplumda gezen ve tespit edilmeyen 1000 kişi anlamına geldiğini söyledi.
20.3.2020 14:01:11

Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu, koronavirüs vaka sayısının iki hafta içerisinde 5 bin olabileceğini söyledi. Tanı konulan bir Koronavirüs vakasının toplumda gezen 400 vaka anlamına geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Akkoyunlu, "Bu her ölüm vakası için ise toplumda gezen ve tespit edilmeyen 1000 kişi demek oluyor" dedi.

Türkiye'de ölüm oranının yüzde 1 civarında olabileceğini söyleyen Akkoyunlu, "Bu ölüm oranı olabilecek en iyi senaryo. İnsanlar yeni yeni hasta oluyorlar. Hastalığın genelde 8. gününden sonra ölümler yaşanıyor. Yani salgın ve hastalık ilerledikçe ölümler artmış olacak" dedi.

Habertürk Tv'de Para programında konuk olarak katılan Prof. Dr.  Akkoyunlu, salgının henüz yeni başladığını  hızının ancak 2 hafta içerisinde yavaşlayacağını belirtti.

İtalya'da da salgının yavaş yayıldığını ancak giderek hızlandığını hatırlatan Akkoyunlu, "Şu anda dikey olarak yükseliyoruz. Buna logaritmik artış diyoruz. Korku güzel bir reflekstir, korunma ve savunma sağlar ama paniğe kapılmamalıyız. Tahmini olarak en iyi ihtimalle bir hafta içerisinde bin civarında, ikinci hafta içerisinde ise 5 bin vakaya ulaşacağız" diye konuştu.


www.sagliktagundem.com sitesinden 22.5.2022 11:26:28 tarihinde yazdırılmıştır.