Diyabet ilaçları kanserden koruyor
Uzmanlar kanserle diyabet arasındaki bağlantının önemine dikkat çekiyor. Diyabetteki yüksek insülin salımının kanserin oluşumunda önemli rolü olduğu düşünülüyor. Diyabet ilaçlarının ise kanserden koruyucu etkisi yüksek.
3.2.2017 16:58:57

Kontrolsüz diyabetin kanseri tetiklediğine dikkat çekiliyor. Diyabet ilaçlarının ise kanserden koruyucu etkisi olduğunu gösteren araştırmalar bulunuyor. Nazif Bağrıaçık  Kadıköy Hastanesi Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamil Başköy, diyabetle kanser arasındaki ilişkinin önemine dikkat çekti ve halkı uyardı. Diyabetin de kanser gibi DNA yapısını bozarak ilerlediğine işaret eden Dr. Başköy şöyle konuştu:

"Kanser ve diyabet arasındaki ilişkiye neden olan en önemli sorunun, insülin direncinin bir sonucu olan hiper insülinemidir. Dolayısıyla insülin direncini azaltmaya yönelik kilo kontrolü, sağlıklı beslenme ve egzersiz, hem diyabeti ve diyabete bağlı organ hasarlarının gelişimini önlemede, hem de kanseri önlemede en etkin ve en ucuz yöntem olarak kabul edilmektedir. Halk arasında yaygın bir inanış olarak gördüğümüz şeker ilaçlarının ise kanser yaptığına ilişkin herhangi bir kesin bulgu bulunmamakla birlikte, tam tersini kanıtlayan birçok çalışma mevcuttur. Metforminin diyabetik hastalarda kanser riskini azalttığı ve kanserli hastalarda olumsuz etkisinin olmadığı yönünde veriler artmaya başladı. Son 10 yıllık dönemde yaklaşık 8 bin diyabet hastası arasında yapılan bilimsel çalışmalarda; anti-diyabetik bir ilaç maddesi olan metforminin, tüm kanser risklerini yüzde 54 oranında azalttığı belirlendi. Metforminin; meme, kolon ve akciğer kanserlerindeki yaşam süresini önemli ölçüde uzattığı da gözlenirken, söz konusu ilacın yeni kanserli hücre oluşumunu önlediği de bilimsel olarak onaylanmıştır. "
 


www.sagliktagundem.com sitesinden 29.5.2024 23:48:51 tarihinde yazdırılmıştır.