Covid salgını kadın iş gücünü azalttı
Genel Sağlık İş Başkanı Zekiye Bacaksız, virüs salgınına bağlı olarak kadın iş gücünde bir yıl öncesine göre yüzde 3'lük bir kayıp olduğuna dikkat çekti. Kadın sağlık çalışanlarına kreş, ebeveyn izni haklarının da tanınmadığını söyledi.
7.12.2020 11:19:34

Türkiye'de iş yaşamında varolan cinsiyet eşitsizliğinin covid 19 salgınına bağlı olarak daha da arttığına işaret edildi . Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız yaptığı açıklamada bir yıl öncesine oranla kadın iş gücünde yüzde 3'lük bir kayıp olduğuna dikkat çektti.

Zekiye Bacaksız yaptığı açıklamada şu konuları vurguladı:
"5 Aralık 1934'de “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” tanıyan yasanın kabulü ile Türk kadını seçme ve seçilme hakkı elde etmiştir. Kadınların eşit yurttaşlar olarak ülke yönetiminde söz sahibi olmaları sağlanmıştır. Yaşamın her alanında yok sayılan kadın, Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte önemli siyasi ve sosyal haklar kazanmış, toplumsal alanda varlığını ortaya koymuştur.

Türk kadını birçok batılı çağdaşından bile önce seçme ve seçilme hakkı kazanmışken, bugün gelinen noktada toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak zihniyet dönüşümü gerçekleştirilememiştir.
 
Ülkemizde dokuz aydır devam eden COVID-19 pandemisinde cinsiyet eşitsizliği daha da artmıştır. TÜİK’in yayınladığı İşgücü İstatistikleri Ağustos 2020 verilerine göre kadınların işgücüne katılım oranı bir önceki yıla göre 3 puan azalarak yüzde 32’ye düşmüştür. Devam eden pandemi sürecinde bu oranın daha da düşeceği tahmin edilmektedir."

Kadınların en çok istihdam edildiği sağlık hizmetlerinde;  salgın ile birlikte kreş hizmeti sağlanmayarak, ebeveyn izni verilmeyerek kadınların mağdur edildiğini söyleyen Zekiye Bacaksız, " Hatta fedakârca çalışarak yaptığı hizmet gerekçe gösterilerek, çocuğunun velayet hakkı bile elinden alınmak istenmiştir. Sağlık çalışanlarının çocuk bakımı sorunu çözülmedikçe, çalışma hayatında fırsat eşitliğinden söz edilemez" dedi ve ekledi:

"Toplumda zihniyet dönüşümünün sağlanması için demokratik bir yönetimin önderliğine ihtiyaç bulunmaktadır. Genel Sağlık-İş kadın ve erkeği eşit yurttaşlar olarak tanımlayacak toplumsal dönüşümün sağlanması için demokrasinin geliştirilmesi ve laik cumhuriyetin korunması gerekliliğinin farkındadır. Genel Sağlık-İş olarak Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 86. yıl dönümünü kutluyor, yaşamın her alanında kadını yücelten ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz."


www.sagliktagundem.com sitesinden 23.3.2023 08:30:06 tarihinde yazdırılmıştır.