Çocuklarda yazın ishal artıyor
Uzmanlar çocuklarda ishal olduğunda hazır gıdalardan, yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmasını öneriyor.
8/7/2018 12:31:43 PM

İshal çocukları en olumsuz etkileyen sağlık sorunlarından biri. Yaz mevsiminde daha sık görülen ishalle ilgili olarak Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Eftal Geçgil, şu bilgileri verdi:

"İshal, dışkının sıklığında, miktarında ve hacminde artma olarak tanımlanabilir. Günde üç veya daha fazla sulu dışkılama ishal kabul edilir. İshal durumunda bağırsak hareketleri artar, normal süreden daha kısa aralıklarla dışkılama meydana gelir. Dışkı şekilsiz, yumuşak ve sulu bir görünümde olur. İshaller 5 yaş altında sık görülmekle birlikte, iki yaştan küçük çocuklarda çok ciddi sonuçlara yol açabilir; sıvı kaybına bağlı ölümler görülebilir. İshalin en önemli komplikasyonu sıvı kaybıdır. İshal ile kaybedilen sıvının az az, sık sık bulantı veya kusmayı tetiklemeyecek şekilde yerine konması gerekir. Sıvı kaybı engellendiği sürece sorun oluşmaz."

Diyetisyen Eftal Geçgil ishal sorunu görülen çocuklarla ilgili beslenme önerilerinde bulundu:
"İshal sorunu yaşanan dönemde bağırsakları çok yormayacak yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdalar şu şekilde gruplandırılabilir: Nişasta içeren pirinç, makarna ve patates yenilebilir. Probiyotik içeren yoğurt, ayran, kefir, lif içeren muz, elma ve armut
Bu gıdalardan ishal süresince uzak durulmalı. Çocukta ishal tablosu görülüyorsa kayısı, erik, çiğ sebze, salata, kepekli ürünler gibi bağırsak hareketlerini daha da artıran besinlerden, hazır gıdalar, bol yağlı, şekerli yiyeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır."


www.sagliktagundem.com sitesinden 22.09.2019 09:07:41 tarihinde yazdırılmıştır.