Artıları ve eksileriyle sivilce tedavisi
Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Güneş Gür Aksoy, sivilce tedavisi konusundaki eksik ve yanlış bilgilerle ilgili olarak bir değerlendirme yaptı.
15.8.2018 13:56:26

Ergenlik, erişkinlik ya da menopoz dönemi olmak üzere hemen herkeste ortaya çıkabilen akneyle ilgili yanlış bilgiler tedavi sürecini olumsuz etkiliyor.  Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Güneş Gür Aksoy, orta ve şiddetli aknede etkili olan tedavi seçeneği konusunda bilgi verdi:
“İsotretinoin denen ve dünyada güvenli bir şekilde kullanılan ilaç; yalnızca deri hastalıkları uzmanınca yazılabilen orta ve şiddetli dereceli aknede çok etkilidir. Uygun dozlarda, rutin kan kontrolleri ile alındığında hastayı tamamen tedavi edecek kadar etkili bir ilaçtır. Yaklaşık 25 yıldır dünyada milyonlarca ve ülkemizde on binlerce hastada kullanılmış ve çok az sayıda hastada ciddi yan etkisi görülmüştür. Deri hastalıkları uzmanı gözetiminde kullanıldığında çok güvenlidir”

AKNE İLACININ KARACİĞER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
"Tedavi öncesinde karaciğer fonksiyon testlerine ve kan yağlarına bakılmalıdır. Ortalama altı ay süren tedavi boyunca biri başlangıçta olmak üzere 2 ayda bir kez 3 kez kan tahlili yapılması yeterlidir" diyen Prof. Güneş Gür Aksoy sözlerini şöyle sürdürdü:

"İsotretinoinin bir yan etkisi de karaciğer enzimlerini yükseltmesi. Karaciğer enzim anormallikleri isotretinoin hastalarının %15 kadarında görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Güneş Gür Aksoy, "Belirgin yükselme görülmesi (enzimlerin normalin 3 katının üstüne çıkması) ya da ilacın kesilmesini gerektirecek yükselme %1’in altındadır. Karaciğer enzim yükselmeleri bulgu vermez, kan tahlilleri ile saptanır, geçicidir ve tedavi devamına rağmen düzelebilir."

AKNE İLACI DEPRESYONA YOL AÇIYOR MU?
"Hastada karaciğer ile ilgili geçirilmiş bir hastalık var ise bunun yanında kadınlarda emzirme ve gebelik döneminde ilaç kullanılmamalıdır. Bunun yanında tedavi süresince ve tedavi sonrasında 1 ay süreyle en az iki yöntem kullanılarak doğum kontrolü yapılmalıdır. İsotretinoinin depresyona yol açtığına dair hiçbir tıbbi bilgi yoktur. Son yapılan çalışmalarda isotretinoinin depresyona yol açmadığı, hatta isotretinoin ile akne tedavisi sonrası depresyon belirtilerinin azaldığı bildirilmiştir. Şiddetli aknenin kişilerin öz benlik değerini düşürdüğü, depresif semptomlara neden olduğu unutulmamalıdır."

AKNE İLACININ CİLT VE SAÇ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
İsotretinoin kullanırken deride, dudaklarda aşırı kuruluk, saçlarda dökülme, burun kanaması, gözlerde kuruma, yanma, batma hissi görülebildiğine hatırlatan Prof. Dr. Güneş Gür Aksoy, "Bu yan etkilerin hepsi geçicidir hiç biri kalıcı olmaz. İlaç kesildiğinde düzelir. Ancak tedavi sırasında görülen deri kuruluğu nemlendirici ilaçlarla kolayca tedavi edilir. Bol nemlendirici kullanımıyla tedavi desteklenmelidir" diye konuştu.


www.sagliktagundem.com sitesinden 25.11.2020 13:36:46 tarihinde yazdırılmıştır.