“Meyve suyunun tam zamanı”
Bu mevsimde oruç tutanlar için sıvı gereksinmesi yaşamsal önem taşıyor.
4.8.2010 14:44:57

Sıcak ve uzun Ramazan günlerinde vücudun vitamin ve su gereksinmesinin karşılanması için uzmanlar “meyve suyu” öneriyorlar.
Oruç nedeniyle iftarla sahur arasındaki beslenme sürecinin sağlık açısından doğru değerlendirilmesi öneriliyor. Gün içinde vücut direncinin düşmesi ve sağlık sorunu yaşanmaması için hem iftar hem sahur sofraları özel önem taşıyor. Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Genel Sekreteri Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, bu dönemde her çeşit meyve suyunun ideal bir tercih olacağını belirtiyor.
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan da Ramazan ayında doğru beslenmenin sağlık açısından özel önem taşıdığını vurguluyor. Bu beslenme programında meyve ve meyve suyu da ayrı bir önem taşıyor.

RAMAZAN’DA NASIL BESLENMELİ?
İşte uzmanların oruç tutanlar için önerdikleri sağlıklı beslenme reçeteleri.

Günde 3-5 porsiyon sebze, 2-4 porsiyon meyve tüketilmeli!

Ramazan ayında vücudun günlük besin gereksiniminin beşte ikisi sahurda, beşte üçü iftarda karşılanıyor. Dengeli beslenme için günde 3-5 porsiyon sebze, 2-4 porsiyon meyve tüketmek gerekiyor. Meyvenin veya sebzenin kendisinin yiyilemediği durumlarda ve sıcakların da etkisiyle meyve suları, lezzetli ve pratik çözümler haline geliyor.

Sahurda ve iftarda ne tüketmeli?

Sahurda emilimleri diğer besinlere kıyasla daha yavaş olan, kan şekerini daha yavaş yükselten ve daha fazla tokluk hissi yaratan süt, peynir, yoğurt ve yumurta gibi besinlerin tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. İftarda ise çorbalar, haşlanmış, ızgara veya fırında pişirilmiş et ya da tavuk, sebze yemekleri, bol salata ve meyve yenilebileceği, tatlı olarak sütlü ve meyveli tatlıların tercih edilebileceği vurgulanıyor.

Günlük su ihtiyacı karşılanmalı

Su ve meyve ile sebze suları, vücut su dengesinin korunmasında önemli rol oynadığı için, bu tür içeceklerin Ramazan ayında bol bol tüketilmesi gerekiyor. Yalnızca su ihtiyacını karşılamakla kalmayıp, içerdiği vitaminler sayesinde vücudu güçlendiren ve vücudun ihtiyaç duyduğu bazı besin öğelerini de sağlayan meyve suları, sağlıklı bir içecek seçeneği oluşturuyor.

Neden meyve suyu?

Optimal beslenme için günde yaklaşık 5 porsiyon meyve / sebze tüketilmesi gerekiyor. Alınan sebze ve meyvenin en az iki porsiyonu yeşil yapraklı sebzeler, domates, portakal, limon gibi turunçgiller oluşturmalıdır. Düşük sebze ve meyve tüketimi; gastrointestinal kanser (%19), iskemik kalp hastalıkları (%31), inme (%11), kardiyovasküler hastalıklar (%85) ve kansere (%15) yol açabiliyor. Ayrıca lezzeti ve serinliğiyle de yaz aylarının tercih edilen içeceği olan meyve suları, potasyum, folat ve vitamin C, b-karoten gibi antioksidan vitaminler yönünden de zengin. Bu özellikleriyle bazı kanser türleri ile kalp hastalıklarına ve diğer kronik hastalıklara karşı koruyucu etkileri bulunuyor.


www.sagliktagundem.com sitesinden 25.10.2021 13:34:06 tarihinde yazdırılmıştır.