1600 diyabetliye haritalı eğitim verildi
“Diyabet Sohbetleri” eğitim programıyla önce 250 hemşire eğitildi ve ardından da interaktif haritalar kullanılarak Türkiye’de 1600 diyabet hastasının eğitimi sağlandı.
9.11.2010 15:13:06

İSTANBUL-Sağlık Bakanlığı, Diyabet Hemşireliği Derneği ve Türkiye Diyabet Vakfı’nın işbirliği ve Lilly İlaç’ın desteğiyle Mart 2009 yılından bu yana uygulanan “Diyabet Sohbetleri” eğitim programı, bugüne kadar 15 ilde 1600’den fazla diyabet hastasına ulaştı.

“Diyabet Sohbetleri”  2008 yılında Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun işbirliği ve Lilly İlaç’ın desteğiyle ilk kez İngiltere’de uygulamaya konarak hızla tüm dünyada uygulanan küresel bir eğitim programı haline geldi. 90 ülkede 31 farklı dilde binlerce diyabet hastasına ulaşan hasta odaklı program, diyabet hastalarının, hastalıklarıyla ilgili daha iyi bilgilenmelerini ve böylece hastalığı daha iyi yönetmelerini hedefliyor.

3 ila 10 hastadan oluşan küçük gruplarda kullanılmak üzere hazırlanan “Sohbet Haritası” Araçları, ‘Diyabetle Yaşam’, ‘Diyabet Nasıl Etki Gösterir’, ‘Sağlıklı Beslenmek ve Egzersiz Yapmak’ ile ‘İnsülin Tedavisine Başlamak’ isimli dört farklı haritadan oluşuyor. Bu haritalara ayrıca önümüzdeki yıl eğitimlerde kullanılmak üzere “Ayak Bakımı “ ve “Tip 1 Diyabetli Birey Bulunan Ailede Yaşam” başlıklarıyla iki yeni harita daha eklendi.

Türkiye’de 8 ay gibi kısa bir sürede 250 diyabet hemşiresinin eğitimini sağlayarak “Diyabet Sohbetleri” eğitim programının hayata geçmesine destek olan uzman eğitmenlerden Diyabet Hemşireliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şeyda Özcan  “Programın dünyada uygulanması konusunda 33.000 diyabet eğitimcisi eğitildi. Önemli bir eğitimci ve hasta kitlesi tarafından kabul gören bu eğitim araçlarının ülkemizde de daha yaygın kullanılabilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Paralelinde Sağlık Bakanlığı’nca diyabet merkezlerinin ve diyabet hemşirelerinin daha fazla desteklenmesi gerekiyor. ‘Diyabet Sohbetleri™'nde kullanmak üzere bu yıl iki yeni harita daha hazırlandı. Biri diyabetik ayak konusunda. Diğeri ise diyabetli çocukları eğitmek üzere hazırlandı. Bu haritaları da mevcut" diye konuştu.

Eğitim programının uzman eğitmenlerinden Diyabet Hemşireliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Selda Çelik  ise şöyle konuştu:

 “Diyabet Sohbetlerinin hastalar üzerinde olumlu etki sağlamasının en önemli özelliği standart didaktik yöntemler yerine sohbet haritaları ve soru kartlarını kullanarak aktif katılımdan yararlanması. Yapılan araştırmalar, eğitimde anlatılan konuların aktif katılımlı bir tartışma ortamında % 70’lere varan bir oranda akılda kaldığını gösteriyor” dedi. Halen kullanılmakta olan Sohbet Haritaları, Tip 2 diyabetli hastalar için hazırlandığından Tip 1 diyabetli çocuk hastalara eğitim vermede yetersiz kalıyordu. Hem Tip 1 diyabetli hastalar hem de onlara eğitim veren diyabet eğitim hemşireleri de bu programı kullanmak istiyordu. Şimdi yeni hazırlanan Tip 1 diyabete yönelik harita ile hem diyabetli çocuklar hem de aileleri eğitim alabilecekler”.


www.sagliktagundem.com sitesinden 25.10.2021 13:31:26 tarihinde yazdırılmıştır.